47823-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Smittskyddsmaterial, 2021
Referensnummer: GNU 2021/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjukvårdsmaterial som nyttjas i vården och omsorgen för att skydda mot smitta
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33199000 Sjukvårdskläder, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen