478386-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Vägsalt – Vintervägsalt
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelVintervägsalt
BeskrivningUpphandlingen avser leverans av natriumklorid (vintersalt) med minst 95 % renlighet för användning vid halkbekämpning på vinterväglag. Leverans ska ske till av köparen anvisad plats på Umeå kommuns materialdepå.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34927100 Vägsalt
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130087:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44113900 Material för vägunderhåll, 14400000 Salt och ren natriumklorid