2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förlängningsavtal AsynjaVisph
Beskrivning: AsynjaVisph (AV) är ett journalsystem som används inom primärvården i Närhälsan, Regionhälsan (inklusive privata vårdgivare inom VGR) samt Habilitering och Hälsa. Avtalet för AV tecknades den 7 mars 2011 med Lorensbergs Communication AB och omfattade en grundperiod på åtta år, med möjlighet till förlängning i ytterligare sex år. Implementeringen av systemet tog cirka fem år. Vid en ny upphandling av ett journalsystem för all vård inom VGR beslutades att AV skulle avvecklas och ersättas med det nya systemet. Dock har det visat sig att det nya systemet inte kunnat implementeras innan avtalet för AV löpt ut. Som en följd av detta har VGR behövt förlänga avtalet för AV genom att tillämpa LOU 17:12, då det inte varit möjligt att genomföra en upphandling av ett temporärt journalsystem för Närhälsan, Regionhälsan, VGR:s privata vårdgivare och Habilitering och Hälsa. Detta bedömdes varken vara tidsmässigt eller ekonomiskt genomförbart. Ur ett tidsmässigt perspektiv skulle en upphandling ta cirka 12–24 månader, följt av flera år för implementering. Ekonomiskt sett saknas för närvarande resurser för att byta till ett temporärt journalsystem, och detta skulle innebära betydligt större kostnader för VGR. Därav gjordes förlängningsavtalet pga oförutsedda händelser enligt LOU 17:12.
Intern identifierare: RS 2024-05925
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 48814000 Medicinska informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000