47859-2019 - ResultatSverige-Luleå: Hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2018 Hygien och desinfektion Region Norrbotten
Referensnummer: 18/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33700000 Hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal på hygien och desinfektionsprodukter inom områdena;
Handdesinfektion, Ytdesinfektion, Säkerhetsprodukter, Engångsdukar, Hudvård, Munvård, Hygien övrigt
Det totala värdet för denna upphandling under hela avtalsperioden inklusive option för förlängning uppskattas vara ca 18 000 000 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33711500 Hudvårdsprodukter, 33711700 Artiklar för mun- och tandhygien, 33741100 Handrengöringsmedel, 33741300 Handsteriliseringsmedel, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 39800000 Rengörings- och polermedel, 39830000 Rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen