2. Förfarande
Förfarande
Titel: Markarbeten för Gatuupprustning m.m. vid Mörbyleden och intilliggande vägar
Beskrivning: Entreprenaden med de två optionerna omfattar ombyggnation av gaturum i Mörbyområdet i Mörbyleden, Edsviksvägen, Golfbanevägen och Gamla landsvägen. Entreprenadarbetena omfattar bland annat gatuarbeten, finplanering, plattsättning, murar, ledningsarbeten med VA, fjärrvärme, fiber och belysning, anläggande av växtbäddar, plantering av tillhörande träd, buskar samt betydande trafikomledning. Syftet med uppdraget är att anlägga ett nytt gaturum som är effektivare, säkrare, grönare och trivsammare samtidigt som underliggande infrastruktur rustas upp. Entreprenadarbetena behöver hantera omfattande omledning av tredje man. Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt samt enligt handlingar angivna under AFB.22.
Intern identifierare: TN 2026/0196
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Markarbeten för Gatuupprustning m.m. vid Mörbyleden och intilliggande vägar