478637-2019 - PlaneringSverige-Vänersborg: Programvara för dokumenthantering
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förvaltning e-arkiv RFI Nr 2
Referensnummer: D.nr: 2019/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48311000 Programvara för dokumenthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Varje kommun har ett antal verksamhetssystem som ska anslutas och sen arkivera till e-arkivet.
Uppsättning av dessa anslutningar samt att bistå vid kommande arkivering ingår i omfattningen.
Tjänsten ska stödja hela processen för e-arkivering. Detta omfattar förberedelser inför leverans och arkivering av informationen till e-arkivtjänsten samt redovisning i denna.
I tjänsten ingår även tilläggstjänster såsom utbildning, projekt mm.
Tjänsten ska även innefatta drift, underhåll, övervakning och support samt rådgivning kring tjänsten.
Förfarande
RFI - Begäran om information enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311100 Dokumenthanteringssystem, 72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förvaltningsfunktion e-arkiv för de fjorton kommunerna i Fyrbodal.