478640-2019 - PlaneringSverige-Uppsala: Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beställarstöd inom detaljplaner i Ulleråker med uppdrag att utföra utredningar kopplade till allmänplats och utbyggnad
Referensnummer: GSN-2019-xxxx
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Teknisk kompetens inom detaljplaner i Ulleråker med uppdrag att utföra utredningar kopplade till allmänplats och utbyggnad. Kontraktsform.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen