478729-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Personalutveckling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster för chefs- och medarbetarutveckling
Referensnummer: 030/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79633000 Personalutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp och upphandling genomför en ramavtalsupphandling av konsulttjänster för chefs- och medarbetarutveckling för Göteborgs Stad och andra samverkande parters räkning. Upphandlingen avser tjänster för utveckling av chefer, ledare, grupper och medarbetare i sina respektive roller.
Upphandlingen är indelad i följande ramavtalsområden:
A - Chefs-, ledar- och medarbetarutveckling samt team-/grupputveckling
B - Chefshandledning-/chefscoachning
C - Outplacement
Leverantören kan välja att lämna anbud på ett (1) eller flera områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79414000 Konsulttjänster för personalförvaltning, 79632000 Utbildning av personal, 85312300 Vägledning och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser tjänster för utveckling av chefer, ledare, grupper och medarbetare i sina respektive roller.