Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kreativ kommunikation och marknadsföring
Referensnummer: UC-2021-486
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79342000 Marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär samordning av till exempel copy och grafisk produktion för tryckta och digitala medier. Uppdraget innebär även att genomföra både större och mindre insatser, såsom exempelvis strategi- och idéarbete, produktion och genomförande av kampanjer samt uppföljning av genomförda aktiviteter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79341400 Reklamkampanjer, 79822500 Grafisk formgivning, 92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion, 92312211 Skrivbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Den leverantör som uppfyller kvalificeringskraven och har det lägsta anbudspriset kommer att tilldelas rangordning ett (1) och tillfrågas först i samband med uppdrag och den leverantör som uppfyller kvalificeringskraven och har det näst lägsta anbudspriset kommer att tilldelas rangordning två (2) och tillfrågas för uppdrag när leverantör med rangordning ett (1) tackat nej till uppdrag eller inte svarar på förfrågan inom 24 timmar (vardagar). Om nr två (2) i rangordningen inte har möjlighet att ta uppdraget och tackar nej eller inte svarar på förfrågan inom 24 timmar (vardagar) från e-postförfrågan går uppdraget vidare till den ramavtalsleverantör med rangordning tre (3) som har tredje lägsta anbudspris.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är för att upphandlingsområdet ses som ett helhetsåtagande.