47883-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Södertälje: Diverse medicinktekniska produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2017-1288 Medicinteknisk utrustning
Referensnummer: 18/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Medicinteknisk utrustning till Södertälje kommun, Salems kommun, Flens kommun, Katrineholms kommun, Vingåkers kommun och Nykvarns kommun.
Sängar, sängbord, madrasser, personlyftar, lyftselar, hygienhjälpmedel, förflyttningshjälpmedel, dynor, positionering, tyngdtäcke, fallskydd, tryckavlastning häl, kognitiva hjälpmedel, gånghjälpmedel, gåbord, rullstol, ståstol, arbetsstol, manuped, tens, infusionsutrustning, droppställning, spoldesinfektor, diskdesinfektor, andingsmask, enhetsbunden sug, hyra av medicinteknisk utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 55 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Medoconteknisk utrustning
Del nr: 1-35
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33141720 Gånghjälpmedel, 33196000 Medicinska hjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt förfrågningsunderlag och bilagor.