Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vård- och omsorgssystem
Referensnummer: 2018/VoO
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48814100 Sjukvårdssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Vård- och omsorgssystem.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 48814200 Patientadministrativt system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap 14 § punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Tieto Sweden Healthcare & Wellfare AB (Tieto) avseende drift, underhåll, support och vidareutveckling av IT-systemet Procapita/Lifecare. Beställaren innehar en i tiden obegränsad nyttjanderätt till Procapita/Lifecare.