479062-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Södertälje: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2017-1017 Sjukvårdsmaterial Södertälje, Salem och Nykvarns kommun.
Referensnummer: 17/90
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av förbandsmaterial, undersökningsmaterial och övrigt sjukvårdsmaterial för Södertälje kommun, Salems kommun och Nykvarns kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Förbandsmaterial
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer, 33141110 Förbandsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förbandsmaterial till kommunernas verksamheter.
Övrigt sjukvårdsmaterial
Del nr: 2
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
Sjukvårdsmaterial till kommunernas verksamheter exklusive förbandsmaterial.