Huvudsaklig verksamhet Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Persondatorer och surfplattor.
Referensnummer: 17/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling är en samordnad upphandling mellan SVT, Sveriges Radio och UR.
För att tillgodose behovet av löpande inköp av kompletterande utrustning avser bolagen att upphandla ett ramavtal med återförsäljare av persondatorer och surfplattor med tillhörande tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30210000 Databehandlingsmaskiner (maskinvara), 30213000 Persondatorer, 30213500 Handdatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen