479085-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadtjänster Gävle (finsnickeri, lackering, smide)
Referensnummer: 2.4-2019-1574
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50220000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för delområden finsnickeri, lackering och smide för restaurering av äldre järnvägsvagnar. Avtal kommer att tecknas med en (1) entreprenör/delområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45421000 Snickeriarbeten, 50224000 Renovering av vagnpark, 50224200 Renovering av passagerarvagnar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen