Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utredning av kränkande särbehandling och trakasserier
Referensnummer: V 2021/2648
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98342000 Arbetsmiljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Den tjänst som upphandlas är utredning av anmälningar om kränkande särbehandling (enligt arbetsmiljölagstiftningen, främst AFS 2015:4) samt om trakasserier och sexuella trakasserier (enligt diskrimineringslagen 2008:567). Lunds universitet avser upphandla ramavtal med ett flertal leverantörer för att kunna täcka det behov universitetet har av tillgängliga och kompetenta utredare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98200000 Konsulttjänster med avseende på lika möjligheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen