4792-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Vägsalt
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vintervägsalt (Natriumklorid NaCl), Ramavtal
Referensnummer: 0308/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34927100 Vägsalt
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar vintevägsalt (natriumklorid, NaCl), s.k. stensalt och frakt i följande volymer per leverans/hämtning:
— lösvikt/bulk (leverans i poster om ca 30-36 ton per bil + släp),
— storsäck ca 1 000 kg med lyftmöjlighet,
— småsäck ca 25 kg i säck på pall.
Förbrukningen av vintervägsalt beräknas att uppgå till ca 5 000 ton.
Ramavtalets planerade avtalsperiod är 2017-10-01 till 2021-09-30.
Ramavtal tecknas med en (1) leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen