Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning Hörby
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser vinterväghållning (snöröjning och halkbekämpning) av kommunala fastigheter, GC-vägar samt gator med tillhörande parkeringsplatser och busshållplatser. Upphandlingen avser Hörby kommun, Hörbybostäder AB samt Hörby kommuns industrifastighets AB. Upphandlande myndigheter avser teckna ramavtal för perioden 2021-11-01 t.o.m. 2023-10-31 med rätt till förlängning i två (2) år med ett (1) år i taget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 18 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34143000 Fordon för vinterväghållning, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen