479295-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Marksanering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Termisk in situ-sanering av förorenad mark, Kv Renen, Varberg
Referensnummer: KS 2018/0524
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112340 Marksanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar projektering och genomförande av en termisk in situ behandling med termisk konduktivitetsuppvärmning (Thermal Conductive Heating (TCH). Energiförsörjningen ska ske med el som är producerad av förnybara energikällor eller biogas, dvs brännbar gas som ej är av fossilt ursprung. Arbetets omfattning framgår av handling 5.2, Teknisk beskrivning.
AF Administrativa föresskrifter
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AF AMA 12.
Anbud ska lämnas på det svenska språket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90722000 Miljöåterställning, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar, 90732300 Behandling eller återställning av förorenad jord, 90743200 Återställning efter förorening av giftiga ämnen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AF Administrativa föreskrifter