Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Detaljprojektering av allmän plats vid Knutpunkt Korsvägen
Referensnummer: 2468/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om konsulttjänster avseende detaljprojektering av allmän plats vid Knutpunkt Korsvägen i Göteborg.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsulten ska ansvara för att arbeta fram en utbyggnadsordning för allmän plats och därefter upprättande av förfrågningsunderlag och bygghandling för en eller flera utförandeentreprenader.