479545-2019 - ResultatSverige-Gustavsberg: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bibliotekssystem
Referensnummer: 2019KOFN/0022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Axiell Sverige AB tilldelas avtal i aktuell upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett hostat bibliotekssystem.
Syftet är att ha ett väl fungerande bibliotekssystem som hjälper och underlättar för biblioteksanställda och låntagare - de förra ska till sitt förfogande ha ett verktyg för att kunna tillhandahålla bästa möjliga service till de senare.
Uppdraget är att leverera högkvalitativa IT-tjänster som stöd för biblioteksverksamheten. Bibliotekssystemet ska möjliggöra för biblioteksanställda att ha kontroll på både fysiskt och elektroniskt mediebestånd, inköp, cirkulation, kravhantering, etc. För medborgare ska bibliotekssystemet via självbetjäning och webbplats bland annat möjliggöra att söka, reservera, låna och låna om medier.