479571-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompletterande livsmedelsinköp av konsumentförpackningar
Referensnummer: 2018-37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kompletterande livsmedelsinköp i konsumentförpackningar handlade på orter i Kalmar kommun där beställaren har verksamhet. En del inköp är pedagogiska inköp/social träning då dessa köp sker tillsammans med brukare m.fl. från olika verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen