479681-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – MKB, NVI, naturvårdsutredningar.
Referensnummer: KS 2017/0706
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Tekniska konsulter, Miljökonsulter för Naturvärdesinventeringar (NVI) och Miljökonsekvensbeskrivningar (MKB) Naturvårdsutredningar m.m.
Uppdragen omfattar naturvärdesinventeringar (NVI) enligt Svensk standard (SIS) och framtagande av miljökonsekvensbeskrivningar (MKB) för t.ex. översikts- och detaljplanering.
Utrednings- och resurskonsultuppdrag av mer specifik karaktär kan också ingå, kopplat till exempelvis miljöbalksfrågor (strandskydd, biotopskydd, Natura2000-tillstånd etc.), artskyddsfrågor (skyddsåtgärder, kompensationsåtgärder etc.) och bygglovsansökningar. Med resurskonsult avses förstärkning av uppdrag, projekt eller linjeverksamhet under en begränsad tid och inom angivna kompetensområden.
Även enstaka utredningar av större karaktär kan förekomma, såsom skötsel- och restaureringsplaner, kontrollprogram, grönstrukturplaner samt övriga natur- och vattenvårdsutredningar, riktlinjer och planer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten, 90700000 Miljötjänster, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Au administrativa föreskrifter
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AMA AF Konsult 10. För uppdraget gäller ABK 09, Allmänna Bestämmelser för Konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet av år 2009.
AUA.21 Översiktlig information om objektet
Varbergs kommun, beställaren, inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ramavtal om tekniska konsulttjänster inom området Miljö.
De specifika krav på kompetens och erfarenhet (referensuppdrag) som gäller för tekniska konsulter framgår under rubrik Krav på kompetens under punkt AUB.51 Prövning av anbudsgivare.
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
AUA.22 Objektets läge
Uppdragen är belägna inom Varbergs kommun.
Kompetenser inom följande områden ska kunna tillhandahållas under hela avtalstiden
MKB
Naturvård
Miljölagstiftning
Naturvärdesinventeringar enligt SIS standard
Artskydd
Vattenkvalitet och vattenförvaltning
Grönstruktur
Projektledning
GIS
Volym
Omfattningen är baserad på tidigare års statistik. Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd
kvantitet eller värde.
Uppskattat värde under avtalsperioden är ca 2 500 000 SEK.