479696-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Finansiell leasing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal – Finansiell leasing av bilar och andra fordon.
Referensnummer: KS 2017/01575-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser leasing av nya fordon under avtalsperioden. Västerås stads nuvarande skuld i befintligt leasingkontrakt för fordon är ca 35,4 MSEK, motsvarande ett vid var tid gällande bokfört restvärde för ca 400 fordon. Motsvarande skuld för Mälarenergi är 38 MSEK fördelat på 170 fordon.
Mälarhamnar leasar i dagsläget inga fordon då de istället hyr dem av Västerås stad.
Ramavtalet innebär att Leasingbolaget löpande förvärvar fordon enligt anvisningar från Staden för att därefter hyra ut fordonen till Staden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66114000 Finansiell leasing, 34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen