479744-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Industriell och teknisk yrkesutbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Industritekniskutbildning Göteborg
Referensnummer: Af-2019/0044 4530
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning inom det industritekniska området. Utbildningen som upphandlas rymmer utbildningsinslag/moduler som kan hänföras till ett stort antal yrken/yrkesbenämningar. Exempel kan vara: CNC-operatörer inom metall, svetsare, IW-svetsare, gasskärare, maskinoperatör, produktionstekniker, servicemekaniker och underhållsmekaniker, automation och industriplåtslagare.
Garanti volym
Arbetsförmedlingen lämnar en garantivolym. Utöver denna volym kan en rörlig del avropas. Den rörliga delen tillsammans med den garanterade volymen är den totala volymen som kan komma att avropas under respektive avtalsperiod (12 månader). Volymerna anges som kursdeltagardagar (kdd).
Garanti volym: 5000
Rörlig del: 2000
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80531100 Industriell yrkesutbildning, 80531200 Teknisk yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
På längre sikt bedömer man att det kommer att råda brist på kvalificerade yrkesarbetare inom industrin. I branschen förväntas relativt höga pensionsavgångar samtidigt som man ser att intresset för att utbilda sig mot industriyrken är och har varit låg bland unga. För att möta den efterfrågan av kvalificerad arbetskraft som nu finns i branschen och den ökning som förväntas på sikt kommer det vara viktigt att det finns utbildningar inom branschområdet. Dessa utbildningar blir viktiga för att kunna höja kompetensen hos arbetssökande som varit yrkesverksamma inom branschen och för att kunna producera kvalificerade yrkesarbetare till industrin.
Utbildningsort
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildningen med Industriteknisk inriktning för leveransorten Göteborg.
Utbildningens syfte och mål
Arbetsmarknadsutbildning avser att stärka den enskilde arbetssökandes möjligheter att få ett arbete samt underlätta för arbetsgivare att få arbetskraft med lämplig kompetens.
Den upphandling som nu genomförs avser Industriteknisk utbildning. Syftet med utbildningen är att tillgodose behovet inom området med kompetent arbetskraft, samt korta ledtiden till arbete för de arbetssökande som är inskrivna hos Arbetsförmedlingen och som har behov av en grund eller påbyggnadsutbildning inom området.
Målet med utbildningen är att deltagarna på snabbast möjliga vis erhåller en kompetensnivå genom kompetensintyg/diplom som motsvarar de krav som ställs inom området och att deltagarna efter avslutad utbildning är anställningsbara inom aktuell bransch.
Aktuell målgrupp och förkunskaper
Målgrupp för utbildningen utgörs av arbetssökande personer som har försökt finna egen försörjning, men har visat sig ha otillräcklig kompetens inom aktuellt branschområde. Avsikten är att deltagare i första hand ingår i de grupper av arbetssökande som bedöms vara prioriterade att ta del av Arbetsförmedlingens arbetsmarknadspolitiska program och insatser. Övriga arbetssökande som är eller riskerar att bli arbetslösa kan även komma ifråga för utbildning.
Deltagarnas ålder, yrkeskunnande, arbetslivserfarenhet, utbildningsnivå och kulturella bakgrund kan skilja sig åt. Gemensamt för många är att de saknar studievana och har behov av pedagogiskt stöd i olika hög grad för att klara en utbildning.