479752-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Kalmar: Programrelaterade tjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll, support och vidareutveckling av IT-systemet Procapita
Referensnummer: 2019-44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72260000 Programrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalmar kommun, har efter genomförande av ett förhandlat förfa-
rande utan föregående annonsering enligt 6 kap. 14 § punkt 3 LOU
(2016:1145) och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med
Tieto Sweden AB (Tieto) avseende underhåll, support och vidareut-
veckling av IT-systemet Procapita (nedan IT-systemet). Kalmar kom-
mun har en i tiden obegränsad nyttjanderätt till IT-systemet.
IT-systemet används som stöd inom områdena vård och omsorg
samt socialtjänst av omsorgs- och socialförvaltningen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72262000 Utveckling av programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen