Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Abonnemangsplats korttidsboende äldre
Referensnummer: ÄLN 2022/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Insatsen korttidsboende möjliggör för kunden att bo kvar längre i sitt ordinarie boende.
Denna upphandling omfattar 27 abonnemangsplatser på korttidsboende för äldre, uppdelad på 15 platser med somatisk inriktning och 12 platser med demensinriktning.
Målsättningen är att teckna avtal med en eller två leverantörer beroende på hur många platser som erbjuds.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 155 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85311100 Äldreomsorg, 85323000 Kommunal hälso- och sjukvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets eller ramavtalets varaktighet Start: 01/03/2023Slut: 28/02/2029
Del nr: 2