479911-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Byggnation av avloppsreningsverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt avloppsreningsverk, Enköping
Referensnummer: TF2021/861
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköpings kommun inbjuder till anbudsgivning på utförandeentreprenader avseende nybyggnad av Enköpings avloppsreningsverk.
Objektet avser nytt avloppsreningsverk i Vappa (ca 2 km utanför Enköping) utmed riksväg 55 mot Strängnäs.
Avloppsreningsverket omfattar en personalbyggnad med tillhörande carport, servicebyggnad, slambyggnad samt huvudbyggnad.
Huvudbyggnaden består av en förbehandlingsdel inklusive försedimenteringsbassänger, en biostegsbyggnad och en slutstegsbyggnad.
Anläggningen omfattar även 3 utvändiga biobassänger inklusive servicebodar, utvändiga ledningsarbeten samt mark- och anläggningsarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232454 Anläggningsarbeten för regnvattenbassänger, 45236000 Markanläggning, 45245000 Muddrings- och pumparbeten för installation av avloppsreningsverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen