479970-2017 - ResultatSverige-Lerum: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för tekniska konsulttjänster, bygg.
Referensnummer: KS17.24/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för tekniska konsulttjänster bygg tecknas för avrop vid behov för hela eller delar av byggprocessen. Uppdragen avser allt från mindre utredningar till större projekt inom nybyggnad, ombyggnad och tillbyggnad. Konsulten ska bland annat kunna utföra kostnadskalkyler, projekteringsledning, byggledning samt innaha rollen som kontrollansvarig och besiktningsman.
Ramavtalet syftar till att komplettera kommunens egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna samt att kommunen kan ha valt att avropa övergripande projektledare som kan ha delar av dessa uppgifter i sitt uppdrag.
Ramavtal tecknas för en tidsperiod av fyra (4) år Lerums kommun lämnar ingen förpliktelse för volymen av avrop. Under de tre senaste åren har kommunen upphandlat konsulttjänster, bygg för ca. 3 200 000 per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.21 Översiktlig information om objektet
Ramavtalet för tekniska konsulttjänster bygg tecknas för avrop vid behov för hela eller delar av byggprocessen. Uppdragen avser allt från mindre utredningar till större projekt inom nybyggnad, ombyggnad och tillbyggnad. Konsulten ska bland annat kunna utföra kostnadskalkyler, projekteringsledning, byggledning samt innaha rollen som kontrollansvarig och besiktningsman.
Ramavtalet syftar till att komplettera kommunens egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna samt att kommunen kan ha valt att avropa övergripande projektledare som kan ha delar av dessa uppgifter i sitt uppdrag. Det innebär att kommunen vid ändrade ekonomiska, politiska eller andra förutsättningar kan välja att utföra de tjänster som ramavtalet avser i egen regi alternativt upphandla separat. Även då olika projekt ska genomföras med flera inblandade upphandlande myndigheter kan tjänster som ramavtalet berör upphandlas separat. Kommunen förbehåller sig rätten att annonsera separata projekt vid behov.
Ramavtal tecknas för en tidsperiod av fyra (4) år, villkor enligt AUC.4. Ramavtal kommer att tecknas med minst tre (3) konsultföretag under förutsättning att kvalificerade anbud kommer in (se AUB.52).
Lerums kommun lämnar ingen förpliktelse för volymen av avrop. Under de tre senaste åren har kommunen upphandlat konsulttjänster, bygg för ca. 3 200 000 per år.