479986-2017 - ResultatSverige-Sundsvall: Asbestsaneringsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Saneringsarbeten.
Referensnummer: UH-2016-395
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262660 Asbestsaneringsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende Saneringsarbeten bestående av fem olika avtalsområden:
— Avtalsområde 11: Besiktning, avfuktning och utredning,
— Avtalsområde 12: Bygg- och flyttstädning samt risksanering,
— Avtalsområde 13: Klottersanering fastigheter,
— Avtalsområde 14: Klottersanering konstruktionsbyggnader,
— Avtalsområde 15: Sanering.
Sundsvalls kommun avser att tilldela kontrakt till 3 – 5 rangordnade leverantörer för varje avtalsområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde 11: Besiktning, avfuktning och utredning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262660 Asbestsaneringsarbete, 90920000 Sanering av anläggningar, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsområde 12: Bygg- och flyttstädning samt risksanering
Del nr: 2
Avtalsområde 13: Klottersanering fastigheter
Del nr: 3
Avtalsområde 14: Klottersanering konstruktionsbyggnader
Del nr: 4
Avtalsområde 15: Sanering
Del nr: 5