Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalkyltjänster
Referensnummer: 2019/KSUH 0114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71322100 Kostnadskalkylering (byggnadsekonomi) för väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Göra överslagsberäkningar på färdigställandekostnader för allmän platsmark. T.ex. gator, parker, lekplatser. Avser både tidiga skeden, infrastruktur samt finplaneringsarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen