ENA Energi producerar el och fjärrvärme. Huvuddelen av produktionen sker i kraftverkspannan, märke Brumeister & Wein på 80 MWth som levererades 1994. Askhanteringssystemet har nått sin tekniska livslängd och behöver bytas ut.