480173-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Meddelande om koncessionstilldelning
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klädbutik på Stockholm Arlanda Airport
Referensnummer: SDA 2021-00336
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncessionshavaren ska bedriva en (1) butik för kläder och accessoarer som tillhandahåller ett utbud enligt sortiment beskrivet i Kravspecifikationen, placerad i Sky City på Stockholm Arlanda Airport. Butiken ska vara en multibrandbutik som innehåller en blandning av varumärken och produkter. Detta innebär att utbudet ska vara en mix av olika varumärken och produkter som vänder sig till flygplatsens olika kundgrupper.
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD.  Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.       Kontroll av i ESPD angiven information sker innan tilldelning.”
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 26 256 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen