48036-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekttävling avseende genomförandestudie för Avenyn och Götaplatsen i Göteborg
Referensnummer: 0166/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad tillsammans med berörda fastighetsägare bjuder in till en projekttävling om gestaltning av Kunsportsavenyen och Götaplatsen i Göteborg.
Tävlingens syfte är att få fram högkvalitativa förslag för utformning och gestaltning av Avenyn och Götaplatsen, som tillsammans ska vara Göteborgs mesta parad-, nöjes och kulturstråk. De ska utgöra ett utåtriktat och grönt stråk med internationell attraktionskraft och vara målpunkt för hela regionen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92311000 Konstverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen