Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2019-1104 Sluttäckning Tveta Etapp 1:1 Option Etapp 1:2
Referensnummer: 20/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60170000 Uthyrning av fordon för personbefordran med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar löpande avrop av entreprenadmaskiner och fordon inklusive kvalificerade maskinister /chaufför på timme för arbete avseende sluttäckning på Tveta Återvinning. Etapp 1:1 ska färdigställas under 2020. Option för Etapp 1:2 vilken ska påbörjas under 2021 med årsvis förlängning tom max 2024. Det är viktigt att nyckelpersonerna maskinist med erfarenhet såsom arbetsledare och/eller bandschaktarmaskinist har erfarenhet och kunskap i utförande och vilja till ett gott samarbete.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45232450 Anläggningsarbeten för dränering, 45232451 Dränerings- och markanläggningar, 45236000 Markanläggning, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen