480528-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Herrljunga: Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillbyggnad av demensboende, nya hagen etapp 1, version 2
Referensnummer: 5411
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillbyggnaden av Hagens vårdboende ingår i den första etappen av projektet Nya Hagen. Denna del benämns som Nya Hagen Etapp 1. Tillbyggnaden omfattar 38 nya lägenheter med tillhörande gemensamhetsytor, vårdhygienytor och utvändiga innergårdar. I byggnadens plan 2 skapas kontors-och teknikutrymmen. Nordväst om tillbyggnaden skapas parkeringsplatser samt ett Miljö/teknikhus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211341 Byggnation av lägenheter, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen