2. Förfarande
Förfarande
Titel: Etablering av programkontor för strategisk aktivering, utveckling och genomförande av insatser
Beskrivning: Swetrial har under 2026 öppnat utlysningar av statsbidrag i syfte att stärka Sveriges förutsättningar och kapacitet att attrahera och genomföra fler kliniska prövningar. Utlysningarna omfattar medel till kliniska prövningsnätverk, kliniska prövningsnätverk i tidiga skeden samt nationella satsningar som bidrar till stärkt samverkan, utvecklade arbetssätt, ökad genomförandekapacitet och långsiktigt hållbara strukturer för kliniska prövningar. Utlysningen av 2026 års medel omfattar cirka 45 miljoner kronor. Utlysningens omfattning, bredd och strategiska betydelse innebär att Swetrials kansli behöver säkerställa en sammanhållen och strukturerad hantering av den bidragsportfölj som kommer att behöva etableras. De nätverk, projekt och insatser som tilldelas bidrag förväntas kunna variera i inriktning, mognadsgrad, geografisk spridning, genomförandeform och beroenden till andra aktörer inom systemet för kliniska prövningar. Det medför behov av en gemensam modell för programstyrning, med tydliga former för planering, prioritering, uppföljning, riskhantering, rapportering, erfarenhetsåterföring och samordning mellan olika initiativ. Swetrials kansli har en central roll i att hålla samman arbetet, stödja Swetrials råd och säkerställa att utlysningens intentioner omsätts i ett ändamålsenligt genomförande. Den kommande bidragsportföljen bedöms därmed ställa krav på särskild specialistkompetens inom programstyrning, portföljhantering, projektformering och strategiskt genomförandestöd i komplexa samverkansmiljöer. Det handlar bland annat om att etablera ändamålsenliga styrstrukturer, skapa en samlad överblick över beroenden och risker, stödja prioriteringar mellan olika initiativ samt säkerställa att projekt och insatser följs upp på ett sätt som möjliggör lärande, styrning och värdeskapande på nationell nivå.
Intern identifierare: 2.3.1-2026-056201
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000