480603-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Infrastruktur Sätra
Referensnummer: FN 2021/00139-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Stadsdelen Sätra ska integreras med närliggande stadsdelar på ett naturligt sätt. Cykelvägar och en väl utbyggd kollektivtrafik är av högsta vikt inom stadsdelen.
Sätra planeras utifrån att det ska vara lätt att leva hållbart och föratt skapa en klimatsmart transportinfrastruktur har gång- och cykeltrafiken prioriterats. Även bilen har en plats på Sätra och alla bostäder och samhällsfastigheter kommer att vara tillgängliga med bil för angöring, lossning och lastning.
Projektet innefattar byggnation av infrastruktur i form av gata, nya ledningar för VA, fjärrvärme, el, opto samt belysning.
I korsningen Norrleden/Vallbyleden planeras en ny cirkulationsplats. Det finns dock inte utrymme på platsen för en cirkulationsplats med fyra kopplingar utan dagens anslutning från Lillhäradsvägen behöver tas bort.
Ytterligare information finns att hämta på Västerås Stads hemsida: www.vasteras.se/satra (http://www.vasteras.se/satra)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I korsningen Norrleden/Vallbyleden planeras en ny cirkulationsplats. Det finns dock inte utrymme på platsen för en cirkulationsplats med fyra kopplingar utan dagens anslutning från Lillhäradsvägen behöver tas bort. Detta berör de boende längs Lillhäradsvägen som ges en ny anslutning mot Norrleden via den sydvästra cirkulationsplatsen.