2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling byggledare
Beskrivning: Upphandlingen avser tecknande av kontrakt för konsulttjänster inom byggledning för att säkerställa tillgång till kvalificerade resurser i projektets olika skeden. Uppdragen kan omfatta hela projektets livscykel, inklusive: • utredning och planering • projektering • genomförande av entreprenad • överlämning och driftsättning
Intern identifierare: VMR 2026/147
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71321300 Konsulttjänster inom VA
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000