480676-2021 - ResultatSverige-Malmö: Installation av brandlarmssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Installation och service av brandlarm och utrymningslarm med talat meddelande
Referensnummer: SN-2020-1440
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45312100 Installation av brandlarmssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser en totalentreprenad avseende utrustning, installationsarbeten, underhåll och service av tekniskt brandskydd för automatiskt brandlarm, utrustning för utrymningslarm med talat meddelande samt andra typer av utrymningslarm. Upphandlingen omfattar stora delar av Malmö stads verksamhet och fastighetsbestånd. Omkring 800 objekt har idag ett automatiskt brandlarm enligt SBF110, utrymningslarm med talat meddelande, eller annan form av utrymningslarm (t.ex. kombilarm).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625200 Brandlarmssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen