Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny extern webbplats
Referensnummer: UH-2018-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun avser att upphandla en leverantör med avsikten att ta fram en ny extern webbplats för kommunen.
Leverantören ska utveckla, implementera och sköta driften av kommunens nya hemsida baserat på denna anbudsförfrågan med bilagor. Leverantören ansvarar för driften i eget datacenter eller i underleverantörs datacenter.
Kontrakt kommer att tilldelas en (1) leverantör.
Avtalstiden är fyra (4) år med option på 2+2 år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72413000 Webbsideutformningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen