480706-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utvecklingsprogram för exekutiva chefer
Referensnummer: 116/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Utbildningsinsatser för förvaltnings- och bolagsdirektörer (exekutiva chefer) i Göteborgs Stad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80511000 Personalutbildning, 80521000 Utbildningsprogram, 80532000 Chefsutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utbildningsinsatser för förvaltnings- och bolagsdirektörer (exekutiva chefer). Befattningen exekutiv chef motsvaras av VD eller förvaltningsdirektör som rapporterar till politisk nämnd, styrelse eller liknande.
Utbildningsinsatsen ska vara ett sammanhållet utbildningsprogram som omfattar 12-20 heldagar och som förläggs i pass om två–tre dagar under en tidsperiod på upp till ett och ett halvt år.
Utbildningsinsatsen avses att återkomma vid tre tillfällen efterföljande varandra. Den första
Utbildningsinsatsen är planerad att starta under hösten 2018.