Avtalet omfattat sjukvårdsmaterial till den sjukvård som kommunerna ansvarar för, i huvudsak inom äldreboende, hemsjukvård och skola. Avtalet omfattas inte av läkemedelsnära produkter, som är förskrivna av läkare.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer, 33141110 Förbandsartiklar, 33141116 Omläggningsset, 33141200 Katetrar, 33141240 Katetertillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen