Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkare - Bygg
Referensnummer: Dnr. 74-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende ramavtal för Hantverkare - Bygg för Orust kommun i samverkan med Stiftelsen Orustbostäder.
Målsättningen med upphandlingen är att få till stånd ramavtal, för löpande byggnadsbeten vid ombyggnads- och underhållsarbeten, lokalanpassningar, reparationer och mindre nyproduktioner, med fem (5) dock minst en (1) ramavtalsentreprenör.
Vid avrop som beräknas överstiga 500 000 SEK ska förnyad konkurrensutsättning inom ramavtalet genomföras.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262700 Ombyggnadsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen