481018-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder och skor
Referensnummer: UPP 2022/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte och omfattning
Syftet med denna upphandling är att säkerställa Beställaren behov av varor under avtalsperioden i enlighet med detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Malmö universitet och Lunds universitet avser ingå separata avtal med leverantör/er som erbjuder ett brett sortiment av arbetskläder med tryck och skyddsskor.
Arbetskläder och skor kommer bland annat användas av personal inom:
lokalvård
vaktmästeri
reception
konferens
vård
forskning
verkstad
De mest frekvent beställda produkterna är de produkter som beställaren angivit i bilaga 1, men behovet av arbetskläder och skyddsskor kan variera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18800000 Skodon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen