481168-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Skyltar och liknande föremål
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inomhusskyltar.
Referensnummer: UPP 2.3.3-2017/76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44423400 Skyltar och liknande föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Malmö högskola har för avsikt med denna upphandling att finna leverantörer av skyltar för inomhussystem som efterfrågas vid Malmö högskola samt frostning av glaspartier, till ett så ekonomiskt och kvalitativt fördelaktigt resultat som möjligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30195300 Namn-/informationstavlor med utbytbara bokstäver och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och omfattning
Malmö högskola har för avsikt med denna upphandling att finna leverantörer av skyltar för inomhussystem som efterfrågas vid Malmö högskola samt frostning av glaspartier, till ett så ekonomiskt och kvalitativt fördelaktigt resultat som möjligt. Ett avtal kommer att tecknas med en leverantör avseende meddelandehållare och frostning av glaspartier.
Ett avtal kommer att tecknas med en leverantör avseende löpande kompletteringar med skyltlameller/skyltar av Slimslatz och Slatz system. Malmö högskola har orienteringstavlor av systemet Slatz i flera byggnader. Avsikten är att samtliga orienteringstavlor skall vara av systemet Slatz. Malmö högskola kommer att avropa skyltar och frostning vid ombyggnationer i befintliga och nya hus på detta avtal med undantag för de fall fastighetsägaren tillhandahåller inomhusskyltningen. Malmö högskola övergår till ett nytt system successivt i alla högskolans byggnader. Det nya systemet är meddelandehållare med avtagbar genomskinlig plastfront. Detta avser inte orienteringsskyltar. Observera att antal och omfattning av skyltsystem kan förändras under avtalstiden av vilket skäl Malmö högskola inte kan garantera en viss volym. Anbudsgivare skall lämna anbud enligt följande:
Anbudsområde 1:
Komplett system av meddelandehållare med avtagbar genomskinlig plastfront i både befintliga som i nya hus, inklusive framtida kompletteringar.
Frostning av glaspartier.
Anbudsområde 2:
Orienteringsskyltar av Slimslatz och Slatz system.
Löpande kompletteringar med skyltlameller/skyltar av Slimslatz och Slatz system.
Malmö högskolas grafiska manual och Malmö högskolas skyltprogram är de styrdokument som ska följas för skyltutformning. Den finns på följande länk och i bifogad bilaga:
https://www.mah.se/medarbetare/For-ditt-arbete/Kommunikationsfragor/Grafisk-manual/
Bilaga – Skyltprogram.