48122-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Spånga: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbilstransporter
Referensnummer: 2021-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
MediCarrier AB inbjuder till anbudslämning i upphandling av ramavtal avseende lastbilstransporter för Region Stockholms förvaltningar, bolag och stiftelser. Med lastbilstransporter avses transporter som utförs med lastbilar. På grund av vissa leveransförhållanden hos vissa mottagare ingår även transporter med lätt lastbil. Uppdragen omfattar till största del transport av förbrukningsmaterial inom vården, medicinteknisk utrustning och hjälpmedelsartiklar. Upphandlingen är indelad i två anbudsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 152 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Lastbilstransporter, Anbudsområde 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 63712000 Kringtjänster för vägtransporter, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1. Anbudsområde 1: Distribution av förbrukningsvaror:
- Distribution till sjukhus och större enheter
- Distribution via slingor till mindre enheter
Lastbilstransporter, Anbudsområde 2
Del nr: 2
45232470 Avfallsdepå, 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 63712000 Kringtjänster för vägtransporter, 66162000 Depåtjänster, 90512000 Avfallstransport
2. Anbudsområde 2: Sporadiska och schemalagda lastbilstransporter:
- Sporadiska och schemalagda lastbilstransporter
- Specialuppdrag