Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av mediebevakningstjänster
Referensnummer: 19-18831
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen
FI har ett stort genomslag i media och behöver kunna göra en snabb och kvalitativ uppföljning av detta och det är anledningen till att vi upphandlar denna tjänst. FI har idag en upphandlad tjänst för mediebevakning där avtalet löper ut vid årsskiftet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 79980000 Prenumerationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen