481305-2026 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Arkitekttjänster offentliga byggnader
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelArkitekttjänster offentliga byggnader
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för arkitekttjänster med inriktning husarkitekt offentliga byggnader. Beställaren avser att i huvudsak avropa konsulttjänsterna i samband med ny-, om- och tillbyggnader samt rivning av byggnader inom beställarens fastighetsbestånd. Det rör sig främst om offentliga byggnader såsom skolor, förskolor, fritidslokaler, idrottsanläggningar samt olika typer av boenden som exempelvis äldreboenden. Konsulttjänsterna avses att avropas i olika skeden från förstudier och förprojektering till byggnadsskedet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106408:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster