481333-2022 - ResultatSverige-Kristianstad: Vattenreningsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vattenreningsanläggning Hässleholm
Referensnummer: 2021-O002680
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42912330 Vattenreningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av en (1) st komplett vattenreningsanläggning till dialysavdelningen vid
sjukhuset i Hässleholm.
Anbudet omfattar följande delar:
- Leverans av aktuell vattenreningsanläggning
- Två (2) års garanti inklusive förebyggande och avhjälpande underhåll under garantitiden
- Installation av aktuell vattenreningsanläggning
- Nedmontering och bortforsling av befintlig utrustning
- Klinisk och teknisk dokumentation
- Klinisk utbildning för vårdpersonal
- Förslag på service och underhåll efter garantitidens utgång
- Medverkan i Beställarens detaljplanering i den mån det behövs för lokalanpassningar och teknisk
försörjning
- Validering
- Option på ytterligare en (1) anläggning för fri placering inom Region Skåne
Se vidare Kravspecifikation, bilaga 1, för detaljerad omfattning och ställda krav.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232430 Vattenrening, 45252200 Utrustning till reningsverk, 51514110 Installation av maskiner och apparater för filtrering eller rening av vatten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen