Huvudsaklig CPV-kod 38970000 Forskningssimulatorer, testsimulatorer och simulatorer för vetenskapligt bruk
II.1.4.
Kort beskrivning
Institutionen för farmaci vid Uppsala Universitet upphandlar ett komplett system för vätskekromatografi-tandemkvadrupolmasspektrometri (UHPL-QQQ). Systemet ska främst användas för kvantitativa analyser av läkemedel och deras metaboliter i biologiskt material.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38970000 Forskningssimulatorer, testsimulatorer och simulatorer för vetenskapligt bruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen